שרה אולקניצקי

שרה אולקניצקי (לבית גולדברג) נולדה בעיר שבלי שבליטא ביום ח' בסיוון תרפ"ג (23 במאי 1923).

היא בוגרת הגימנסיה העברית בעיר, שבה נלמדו כל מקצועות הלימוד בעברית בלבד. כיוון שבחינות הבגרות שלה נערכו בימי שלטון הסובייטים בליטא, ואלה החרימו כליל את הלשון העברית,  היא הגישה אותן באידיש.

שרה היא ניצולת שואה. רק ב-23 במארס 1945, אחרי שבמשך  שלושה שבועות צעדה ב"מצעד המוות", היא  שוחררה  על-ידי הצבא האדום. עם שחרורה שמה פניה אל  ארץ-ישראל. לצורך זה הבריח אותה שלמה גפן, איש ארגון "הבריחה", לפולין (הוא עצמו "שילם" על כך במספר שנות גלות בסיביר, כיוון שהשלטונות הסובייטים "תפסוהו"). אחרי שהייה קצרה בפולין עברה שרה למינכן, שבסביבותיה התרכזו אז רבים מניצולי השואה. היא התייצבה  בנציבות בית"ר בגרמניה ונשלחה לפלוגת בית"ר בעיר וילהיים. זמן מה אחר כך הופיעו במקום ניצולי השואה מנחם מישורי והלל קצ'ובה, שהתגייסו לתאי האצ"ל עוד לפני פרוץ מלחמת העולם,  וערכו לה טקס קבלה לאצ"ל. תוך זמן קצר נתמנתה למזכירת  יעקב הבל, הוא יעקב לוטן, שהיה ידוע גם בשם  דן נמרוד, מפקד האצ"ל בגרמניה.  זמן קצר אחר כך התמנה למפקד האצ"ל בגרמניה דב שילנסקי, לימים יו"ר הכנסת, ושרה שימשה כמזכירתו. היא זוכרת כי בימי שילנסקי התרחבו שורות האצ"ל בגרמניה וגברה בה הפעילות.

בד בבד עם עבודתה כמזכירת המפקד, תרגמה  שרה  חומר הסברה מעברית לאידיש וכן הדריכה כמה תאים של בנות.

בדצמבר 1947 הועברה שרה לפאריז, ושם שימשה כמזכירתו של ד"ר יעקב תבין, מנהל מחלקת הארגון של מטה האצ"ל לגולה. בד בבד המשיכה בתרגום חומר ההסברה של האצ"ל מעברית לאידיש.

בי"ז בסיוון תש"ח עלתה לארץ באונייה "אלטלנה".

שרה היא מראשונות החברות בתנועת החרות. כנציגת עולי "אלטלנה" היא הייתה  היא צירה בוועידה הראשונה של התנועה, ומאז השתתפה כצירה ברוב ועידות תנועת החרות ותנועת הליכוד.

בשנת 1964 נבחרה למרכז תנועת החרות, ומאז היא חברה בכל המרכזים של תנועת החרות ושל תנועת הליכוד.

שרה פעילה במיוחד בארגון נשי חרות,. ומכהנת כחברת הנהלת הארגון.

בשלוש שנותיה הראשונות בארץ עבדה כמזכירת מועצת עובדי תל-אביב של הסתדרות העובדים הלאומית, אחר כך שימשה כ-12 שנים כמזכירתו של אליקים פדרמן (ז"ל), גם הוא עולה "אלטלנה", שכיהן כסגן ראש עיריית בני-ברק וכן עבדה שנים רבות כמגיהה וכמשכתבת ביומונים "חרות", ו"היום" ובירחון "בארץ-ישראל".

שרה נשואה לאייזיק (ראה עליו בנפרד) ולזוג שתי בנות ותשעה נכדים. הם גרים בתל-אביב.