דב בורוכוביק

דב בורוכוביק נולד בשנת 1922 בעיר סרטוב שברוסיה הסובייטית. ב-1929 עזבה משפחתו של דב את רוסיה ועקרה לריגה שבלטביה, כיוון שהבולשביקים אסרו את אביו. ב-1933, בעקבות עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, עלתה המשפחה לארץ-ישראל.

דב למד בבית הספר "תל-נורדאו" ושם פגש את מנחם ליקרמן, וזה השפיע על דב להצטרף לבית"ר, למרות התנגדות הוריו. אחר כך למד בגימנסיה בלפור.

בבית"ר סיים דב קורס מפקדים שעליו פיקד פתחיה שמיר, ובאמצעות חברים מהגימנסיה  בלפור שהשתייכו לתאים הלאומיים הצטרף לאצ"ל. מפקדו הראשון היה נפתלי סילצקי. אחד מתפקידיו באותה תקופה היה להעביר נשק לצורך הדרכת יחידות. אחר כך הועבר ל"דלק".

באותם ימים נתקבל דב לעבודה במשרדי מושל המחוז, שבו גם הונפקו תעודות הזהות המנדטוריות. הוא שם לב כי האחראי על הנפקת התעודות יוצא מדי יום לשעה ארוכה לארוחת צהרים, ומשאיר את חדר לשכתו פתוחה. באחד הימים נכנס דב לשכה ושם את ידו על עשרות תעודות זהות...זמן מה אחר כך התפטר דב מעבודתו...

נסים כהן, מראשי "מס חזית ישראל", שהיה מקור כספי חשוב מאוד לאצ"ל, הציע לדב כי ישמש בתפקיד של מזכיר מס חזית ישראל. דב הסכים.

יום אחד הקיפה המשטרה הבריטית את מצודת-זאב. דב מילמן הביא אותו יום למשרדי ה"חזית" שיק על סך -. 1,800 (אלף ושמונה מאות) ₪, סכום נכבד מאוד באותם ימים. כדי למנוע נפילת השיק' לידי הבריטים בלע דב את השיק...

בעקבות חיפוש זה נאסרו עובדי "מס חזית ישראל", ובהם דב. הוא נכלא ביפו, ואחר כך הועבר למחנה לטרון. אחרי כחמישה חודשים שוחרר, ובתנאי שיהיה ספון בבית משקיעת החמה עד לזריחתה למחרת וגם יתייצב מדי יום פעמיים במשטרה, פעם  במשטרת השחר ופעם במשטרת דיזנגוף.

עם שחרורו  מצא דב עבודה בליטוש יהלומים, אך לאחר פיצוץ מלון המלך דויד נעצר שוב, ורק כעבור כחודשיים ימים שוחרר, ושוב בתנאים הקודמים, היינו אי יציאה מפתח הביית  משקיעת החמה ועד השחר, והתייצבות בשתי תחנות משטרה בכל יום.

דב חזר לעבוד בשירות ה"דלק". מקשרו באותה תקופה היה יחיאל דרזנר ז"ל, לימים עולה הגרדום.

באותם ימים הזמין אותו חיים לנדאו (ז"ל), ראש מטה האצ"ל, לשיחה, ובה הציע כי כיוון שהוא נמצא תדיר תחת מעקב הבריטים, כדאי שייסע לארה"ב, ושם ישתלב בפעילות משלחת האצ"ל, מה גם שבשל האזרחות האמריקנית של אביו ייקל על דב להיכנס לארה"ב. דב יצא לדרך, ובהגיעו שמה שינה את שמו לבוריס ברוך.

דב פעל במשרד ה-PRC, ("Palestine Resistance Committee"). הוא נאם בערים שונות ויצר קשר עם חוגים יהודים ונוצרים, גייס את תמיכתם להקמת מדינה  עברית בארץ-ישראל ואת התנגדותם לחלוקת הארץ. 

עם קום המדינה נשאר בארה"ב ולמד באוניברסיטת ברנד ברוך הנדסה תעשייתית והוסמך כמהנדס תעשייתי ואחר כך עבד כמנהל מקצועי בכמה בתי חרושת. בינתיים נשא  אישה ונולדו להם ילדים.

בשנת 1985 החליט לחזור לארץ, ולדירה בתל-אביב שבה החזיק טרם צאתו לארה"ב.

דב ואשתו מתגוררים אפוא בתל-אביב. להם -----בנות ו------נכדים. כמה חודשים בכל שנה עושים בני הזוג בארה"ב, אצל הילדות, החתנים  והנכדים, בתקוה שהמשפחה כולה תתאחד בארץ-ישראל....