גרטה לסקין

גרטה לסקין נולדה בווינה, אוסטריה, ביום  12 באוגוסט 1921 למשפחה המתייחסת לד"ר תיאודור הרצל, מייסד הציונות המדינית (סבא רבא של גרטה  וסבו של ד"ר הרצל היו אחים).

בגיל 14 הצטרפה גרטה לתנועת "גורדוניה", אך שנתיים אחר כך עברה לבית"ר, למורת הרוח של חברותיה.

לאחר סיפוח אוסטריה לגרמניה ("האנשלוס") עברה עם הוריה ליוגוסלביה, והיא החליטה להגיע לארץ-ישראל ויהי מה.  בשנת 1939 העפילה לארץ באוניית המעפילים של בית"ר והאצ"ל  "נעמי יוליה".  בני משפחתה והוריה התנגדו לעלייתה. הם נשארו באירופה, וכולם נספו בשואה.

גרטה הצטרפה לפלוגת בית"ר בנתניה, ושם נישאה למרדכי יוסף, בעלה הראשון, שהיה חבר אצ"ל, ועם הפילוג  עבר ללח"י. בשנת 1941 נעצר בעלה ונכלא בעכו, אך גרטה המשיכה בפעילותה באצ"ל.  בהמשך אותה שנה נכלאה גם היא בכלא בית-לחם, ושוחררה רק לאחר כשנה תוך התחייבות להתייצב שלוש פעמים בכל יום בתחנת משטרה. בעלה שוחרר גם הוא אותו זמן, אך מיד אחר כך הוא  נעצר שוב,  ונכלא בלטרון.  אחר זמן מה  חלה הבעל, הועבר לטיפול בירושלים,  ומת לאחר שהבריטים היכוהו ועינוהו.

לאחר מות בעלה עבדה גרטה  כתופרת ובמשק בית. אהבתה לספרים הביאה אותי לחנות הספרים "פאלאס" בתל-אביב ובה הכירה בשנת 1946 את בעלה השני, זאב לסקין, חבר ה"הגנה".   

גרטה המשיכה  בפעילותה באצ"ל ומילאה כל תפקיד שהוטל עליה, ובין השאר נמנתה בשנת תש"ח עם כובשי יפו וכן סייעה בפריקת הנשק   מסיפון "אלטלנה" ובטיפול בנפגעיה.

לזאב ולגרטה נולדו שני בנים. המבוגר  שבהם, בנימין משה  ז"ל, נפל ב"מלחמת ההתשה" ב-16 ביוני  1970, על גדות תעלת סואץ. כארבע שנים אחר כך, באוקטובר 1974, נפטר בעלה זאב משברון לב.

לאחר מות הבעל נתקבלה גרטה  לעבודה בספרייה העירונית בתל-אביב, ושם עבדה  במשך 17 שנים עד הגיעה לגיל 70. אחר כך עבדה  14 שנים נוספות בהתנדבות.

מבנה השני, רמי, יש לגרטה שני נכדים.

היא מתגוררת בבית הורים של יוצאי אוסטריה  ברמת-חן.